המרת מטבע והתנהלות כספית בחו"ל

חלק בלתי נפרד מכל טיול או חופשה שלנו בחו"ל הוא כמובן העניין הכספי של המרת מטבע. הרי צריך לשלם איכשהו על כל הפינוקים והתענוגות הללו… לצערנו הרב, מדינות העולם לא מקבלות את השקל שלנו, ולכן אנו צריכים להמיר אותו למטבע המקומי. לאלו שאינם בקיאים ברזי הכלכלה ושערי המטבע, החלפת כסף יכולה להיות תהליך מסובך, מלחיץ ובעיקר מבזבז זמן כשאתם כבר ביעד עצמו. אף אחד לא רוצה לשלם הרבה כסף על עמלות או חלילה להיקלע למלכודות תיירים. כדי להרגיע קצת, כתבנו עבורכם את המאמר הזה על מנת לצייד אתכם בטיפים הכי חיוניים להמרת מטבע ולהתנהלות נכונה עם כסף בחו"ל.

להלן סקירה של כמה שיטות המרת מטבע והתנהלות עם כסף בחו"ל.

תשלום בכרטיסים מפחיתה התעסקות בתהליך המרת מטבע

שימוש בכרטיס אשראי

השיטה הכי פשוטה, יעילה ומשתלמת להתנהלות כספית בחו"ל היא לשלם בבתי העסק השונים בכרטיס אשראי. הרבה מדינות בעולם מכבדות כרטיסי אשראי וזוהי דרך מצוינת לשלם. הוא קומפקטי, נמצא תמיד איתנו בארנק, וחברת האשראי אמורה להגן עלינו במקרה של תקלה או בעיה לאחר הרכישה (מאוד תלוי בסוג המקרה והכרטיס שברשותכם). האשראי גם מאפשר לנו להוציא כסף מכספומטים במהלך הטיול במידה ונידרש לכך.
בדר"כ העמלות בכרטיס האשראי משתלמות ביחס לשיטות אחרות. אם העסקה מתבצעת בדולר או אירו, אז חברת האשראי תעשה המרת מטבע ישירה בין השער היציג של הדולר/אירו לשקל, תוסיף את העמלה שלה וזה הסכום אותו תראו בחיוב. במידה ואתם עושים עסקה במטבע אחר, למשל זלוטי בפולין, אזי מתווסף שלב נוסף לתהליך כאשר חברת האשראי תמיר את המטבע המקומי לדולר (בדרך כלל) ואז חוזרים לתהליך שציינתי. תוכלו לראות במחשבונים השונים של חברות האשראי את יחס ההמרה והעמלות לכל עסקה: כאל, ישראכרט ולאומי קארד.

כמה דברים שחשוב לדעת על עסקאות אשראי בחו"ל:

 • בדרך כלל העסקה תנוכה מהעו"ש שלכם רק ביום העסקים הבא
 • שימו לב שכרטיס האשראי שלכם הוא בינלאומי ולא מקומי (דרך טובה לזהות זאת היא אם רשום עליו באנגלית)
 • שימו לב שחלק מהכרטיסים חסומים לשימוש בחו"ל, ולכן אנו ממליצים להתקשר לפני הטיול לחברת האשראי ולוודא כי הכרטיס שלכם פתוח לביצוע עסקאות בחו"ל. עדכנו אותם ביעד ובתאריכים בהם תשהו בחו"ל. כך תמנעו סיטואציה לא נעימה שהכרטיס לא עובר או שמתקשרים אליכם מחברת האשראי באמצע החופשה לוודא שלא מנסים לגנוב לכם את פרטי האשראי
 • לפעמים במסוף האשראי בעת ביצוע התשלום, המכשיר ישאל אתכם האם לשלם בשקל או במטבע המקומי – ברוב המקרים יותר משתלם לשלם במטבע המקומי משום ששער ההמרה שלהם לשקל פחות כדאי.
 • טיפ למתקדמים – ניתן לפתוח חשבון מט"ח נוסף בעו"ש, למשל דולר או אירו (במידה ויש לכם כאלה) ואז העסקאות ירדו משם ותחסכו את שער ההמרה שבדרך.
 • יש להקפיד על בתי העסק בהם משתמשים באשראי ולא לתת אותו במקומות שנראים לכם מפוקפקים, על מנת למנוע ניסיון של גניבת הפרטים שלכם.
 • מומלץ שלא להוציא כסף מכספומטים עצמאיים הממוקמים בסמוך לאטרקציות תיירותיות. הם ידועים כמלכודות תיירים. אם אתם רוצים להוציא כסף, עשו זאת בסניף בנק רשמי.

בקיצור, שימוש באשראי הוא מומלץ מאוד, אך יש לעשות זאת בשיקול דעת.

המרת מטבע
כרטיס אשראי. הכי נוח ומשתלם.

כרטיס נטען של הדואר

כולנו כנראה מכירים את הכרטיס הנטען של הדואר, לא נרחיב פה יותר מידי אך נגיד כי אנחנו פחות ממליצים להשתמש בו, משום שעמלות המרת מטבע בשימוש בכרטיס הנטען מאוד גבוהות ולא משתלמות. בנוסף, שמענו על הרבה מקרים בהם הכרטיס לא עבד כמו שצריך, או שנסיונות למשוך איתו כסף בכספומט השאירו את המטיילים ללא כסף ועם המון כאב ראש. שירות הלקוחות שלהם לא פעיל בסופי שבוע, וכאשר אנחנו בחופש, אנחנו רוצים להיות בראש שקט ולא להתעסק בענייני בירוקרטיה עם הדואר. בקיצור, הימנעו.

המרת מטבע והתנהלות עם מזומן

יחד עם שימוש בכרטיסי אשראי בחו"ל, אין מה לעשות צריך להתנהל גם עם מזומן. לא כל עסק מקבל כרטיסי אשראי, בשווקים המקומיים למשל ההתנהלות היא במזומן בלבד. חוץ מזה, תמיד טוב שיהיה עלינו מזומן בשביל הטיפים – לנהג המונית, למדריכי טיולים, או כל מקרה שהוא. גם וכאן יש לנו כמה אפשרויות להמליץ לכם.

הזמנת מט"ח לפני הטיסה באמצעות השירות של FlyMoney

השיטה המומלצת עלינו. FlyMoney היא חברה ישראלית אשר פועלת בשלל מדינות ומספקת שירות נוח של המרת מטבע חוץ לכל המטבעות בעולם. עוד לפני הטיסה שלכם, אתם יכולים להיכנס לאתר שלהם, להזין את המדינה או המטבע הרצוי ואת פרטי הטיסה שלכם, ולשלם בכרטיס אשראי. כל שנותר לכם לעשות הוא לאסוף את הכסף ביום הטיסה מדלפק בנק הפועלים שבאזור הדיוטי פרי (בטרמינל 3 או בטרמינל 1). יש אפילו תור מיוחד וקצר למי שהזמין מראש באינטרנט, כך שזה קל, יעיל ומהיר. אנחנו עושים זאת בכל טיסה שלנו.

חשוב לציין כי שער המרת מטבע של FlyMoney הוא הכי משתלם שנתקלנו בו בארץ, והם מוכרים על ידי משרד האוצר.

בקיצור, מאוד מומלץ, לכו על זה!

המרת מטבע בדואר

אנו לא חושבים שצריך לפרט כאן יותר מידי, כולנו יודעים איך ממירים כסף באמצעות הדואר. החסרונות הבולטים כאן הם שצריך ללכת במיוחד לדואר, לחכות המון זמן בתור, וניתן להמיר רק דולר, אירו או פאונד. שיטה מיושנת ולא כדאית.

המרת מטבע בצ'יינג' הקרוב לביתכם

די דומה לדואר, מצריך לבטל זמן ולמצוא את החלפן המקומי. לא יודע למה אבל לי תמיד יש תחושה לא טובה בתהליך הזה. אם אתם רגילים לזה ומרוצים מהשיטה, אז פשוט תמשיכו בכיף 🙂

שימרו את המזומן במקום בטוח בזמן החופשה

המרת מטבע בצ'יינג' ביעד עצמו

רבים משתמשים בשיטה הזו ובוחרים לעשות המרת מטבע בזמן החופשה ביעד עצמו. כאן זה כבר סיפור אחר לגמרי, שונה מאוד מכל השיטות הקודמות. אחד החסרונות המרכזיים בשיטה הזו שצריך להגיע לחלפן המקומי עם דולר או אירו כי המרה משקל למטבע אחר ממש לא משתלמת. כלומר יש כאן שני שלבים, המרת מטבע ראשונית משקל לדולר/אירו ואז המרה מדולר/אירו לכסף המקומי אצל חלפן במקום היעד. בנוסף, זה גוזל זמן רב בטיול- לחפש את המקום שהכי נראה לכם, לעמוד בתור, לא תמיד מבינים את השפה… לא הכי פשוט ונוח שיש.

הבעיה הכי גדולה היא שיש המון נוכלים בעסק הזה בחו"ל. זה יכול להתבטא בעמלות נסתרות ואותויות קטנות שלא מופיעות בפרסום הראשי, ספירה לא נכונה של הכסף, שטרות מזויפים ועוד ועוד. שמענו כבר אינספור סיפורים על תקלות ואי נעימות שהרסו את הטיול. בקיצור, BIG NO NO.

לסיכום, התנהלות והכנה נכונה של הכסף לטיול יכולה לשפר לכם את החופשה ולמנוע התעסקות מיותרת בזמן הטיול. תוכלו גם להוזיל עלויות מיותרות בעמלות אם תבחרו ללכת על בטוח. בחרו את השיטה המועדפת עליכם מבין אלו המוצעות למעלה ותבלו בחופשה שלכם!

יש לכם שיטה אחרת שלא ציינו במאמר? נשמח אם תספרו לנו בתגובות.

כסף זה חשוב לטיול אך איך אתם מתכננים את הטיול שלכם? ממליצים לכם לקרוא את המאמר איך לתכנן חופשה בחו"ל ולשמור על שפיות שיעשה לכם סדר בראש ויעזור לתכנן את הטיול כמו שצריך.

חופשה נעימה 🙂

רוני אביב

רוני אביב

מייסד אתר GiSTiP ובלוגר של טיולים בבלוג הקונסיירז'.
אחד הדברים שאני הכי אוהב זה לטייל בחו"ל, לבקר במקומות חדשים ולאכול במסעדות מיוחדות. לאורך השנים, ביקרתי בשלל מדינות וצברתי הרבה ידע שאני שמח לחלוק במטרה להנגיש את עולם הטיולים לכמה שיותר אנשים. מוזמנים ליצור איתי קשר בכל שאלה, בקשה או תובנה.

עקבו אחרינו והישארו מעודכנים​

תגובות

mood_bad
 • לא התקבלו עדיין תגובות.
 • chat
  הוספת תגובה