טיול משפחתי רב דורי – זה אפשרי!

טיול משפחתי מורחב, בהרכב רב דורי של סבתא וסבא, הורים ונכדים ואפילו גם דודות, דודים ואחיינים, יכול להיות חוויה משפחתית מדהימה ומגבשת. זאת הזדמנות לבלות זמן איכות רגוע ומהנה ביחד, לגלות אחד את השני מחדש ולהדק את הקשר המשפחתי.

אבל, טיול שכזה צופן בחובו אתגרים רבים, הן בשל פער הדורות והצרכים של בני משפחה בגילאים שונים, והן בגלל העדפות וטעמים שונים בבחירת המסלול והאתרים. המתכון להצלחת טיול משפחתי רב דורי הוא תכנון מדוקדק לפרטי פרטים והתארגנות מתאימה לכל המשתתפים. 

איך עושים זאת? איזה סוג טיול יתאים לכל המשפחה? על מה לשים לב בעת התכנון? אילו טיפים יסייעו להצלחת הטיול?

קבלו את המדריך המפורט בשבעה צעדים לתכנון טיול משפחתי רב דורי, צעד אחר צעד. ההמלצות מבוססות על ניסיוני האישי, יחד עם טיפים חשובים של חברותיי בלוגריות הטיולים, המנוסות בטיולים משפחתיים, אשר זכו אף הן לצאת לטיולים רב דוריים עם יקיריהן. הצטרפו אלינו, ותוכלו גם אתם להפוך את הטיול הרב דורי שלכם לחוויה מושלמת ומהנה לכל המשפחה! 

מומלץ לקרוא עד הסוף – שם מחכה לכם מתנה

טיול משפחתי רב דורי
מתנות קטנות לשלושה דורות המטיילות יחד בחו"ל

צעד ראשון – בחירת סוג הטיול

בחירת סוג הטיול, המתאים למשפחה מורחבת, מושפעת בהרבה מיכולת ההתניידות בטיול, שהינה מורכבת יותר מאשר בטיול של משפחה אחת בלבד. הבחירה המובילה לטיול רב דורי הינה טיול עירוני תוך שימוש בתחבורה ציבורית. בטיול עירוני ישנה גמישות רבה בתכנון מסלולים יומיים, ניתן להתנייד יחד בקבוצה גדולה בתחבורה ציבורית, ואף להתפצל במידת הצורך. 

חן דודקביץ' מהבלוג באמאשלי תיכננה בקפידה למשפחתה טיול עירוני שכזה בבודפשט, חקרה ובדקה ולבסוף הרכיבה מסלולים יומיים שיתאימו לכולם. חן לקחה בחשבון רמת עניין, זמן הליכה, מרחקים, עלויות, נופים, תרבות וגם fun – ואת כל אלה מצאה וכללה בטיול.

גם סיון רביבו תיכננה למשפחתה המורחבת טיולים עירוניים, כמו לרומא או מדריד, שהיו מוצלחים מאד. סיון מציינת כי לטיול עירוני יתרונות רבים למשפחתה, בזכות היכולת להתגמש ולשלב אטרקציות ומסלולים שיתאימו לכולם – למשל בבוקר ביקור במוזיאון שיעניין גם את סבתא וסבא, ואחה"צ שופינג שמתאים למתבגרים.

סוג נוסף של טיול משפחתי רב דורי, הוא שייט (קרוז) באוניית תענוגות גדולה, ממש "מלון צף" בסגנון "הכל כלול", עם עצירות בערי נמל וירידה לחוף לסיורים יומיים. איריס סביניק קרסו מהבלוג עד הטיול הבא ממליצה מניסיונה על שיטת הקרוז לטיול רב דורי, אשר מקלה מאד על ההתנהלות, חוסכת אריזה ופריקה לצורך החלפת מלונות, חוסכת דאגה להשכרת רכב ומאפשרת התפצלות לפי תחומי עניין או יכולת פיזית. גם הארוחות הכלולות בקרוז הן בונוס גדול, כיוון שהמזון זמין תמיד, לפי טעמו האישי של כל בן משפחה. בבלוג שלה מספרת איריס על הקרוזים המשפחתיים שלהם בים התיכון ובנורווגיה.

טיול משפחתי רב דורי
איריס סביניק קרסו ומשפחתה בקרוז בים התיכון

אפשרות נוספת המתאימה להרכב משפחתי רחב הינה טיול מאורגן פרטי, אשר בו כל המשפחה מטיילת יחד במיני-וואן עם מדריכ/ה ונהג/ת, במסלול שנתפר עבורכם מראש לפי העדפותיכם ורצונותיכם. טיול מאורגן פרטי נפוץ במיוחד ביעדים אקזוטיים, בהם ממילא מסובך יותר להתנהל בטיול עצמאי. כמו בשייט, גם לטיול מאורגן פרטי יתרונות רבים, היות והמדריכים ידאגו לכם לכל ההיבטים הלוגיסטיים של הטיול (רכב, לינה, מסעדות ואתרים).

בטיולנו לתאילנד נתקלנו במשפחות שטיילו כמונו בטיול מאורגן פרטי, והצטרפו אליהם לטיול גם סבתא וסבא.

שילה ברון מהבלוג Travel with Sheila בחרה לטייל עם משפחתה בטיול מאורגן פרטי כולל אטראקציות כמו ספארי, להנאתם הרבה של כל בני המשפחה.

טיול משפחתי רב דורי
שילה ברון ומשפחתה בטיול תלת דורי לספארי

ביעדים מערביים, למשל באירופה, תוכלו כמובן לתכנן טיול עצמאי עם רכב, ללא צורך במדריך. עבור משפחתכם המורחבת תוכלו לשכור רכב גדול, ולטייל כולם יחד. אולם, אם סבתא וסבא אוהבים ומסוגלים גם הם לנהוג בחו"ל – אני ממליצה לשכור שני רכבים ויותר, לפי מספר המשפחות, ולאפשר לכם בכך גמישות רבה יותר לתכנון המסלולים והתפצלות לעתים. טיולנו הרב דורי לאוסטריה היה כזה בדיוק, התניידנו בו עם שתי מכוניות (אחת לסבתא וסבא והשנייה להורים ולנכדים), במקום רכב אחד גדול לכולם, וכך היתה לנו גמישות רבה להתפצל במהלך היום לאתרים שונים, לפי תחומי העניין וההעדפות השונות.

טיול משפחתי רב דורי
משפחתי בטיול תלת דורי חלומי לאוסטריה

אם אתם משפחה חובבת נופש, תוכלו לבחור לבלות את חופשתכם בקלאב בסגנון "הכל כלול", למשל בקפריסין או יוון. חופשה תלת-דורית שכזאת מתאימה במיוחד אם במשפחתכם ילדים קטנים.

צעד שני – בחירת יעד הטיול

בד בבד עם בחירת סוג הטיול, עליכם לבחור יחד מהו יעד טיולכם. כמו בכל חופשה, בחירת היעד יכולה להיות מושפעת משיקולים של תקציב, קירבה או העדפות ורצונות של משתתפי הטיול. כך לדוגמא, מיכל מנור מהבלוג רואה עולם תיכננה למשפחתה המורחבת טיול חלומי לצפון איטליה, בזכות כרטיסי טיסה מוזלים למילאנו.

טיול משפחתי רב דורי
משפחת מנור בטיול רב דורי לצפון איטליה

בחירת היעד יכולה לנבוע מהרצון להגשים חלום משותף. משפחתה של כרמל קמין מהבלוג מסוף כרמלית רצתה לגוון את טיוליהם עם יעד טרופי, ובחרה בזנזיבר. מששמעו זאת כל הדור השלישי, ביקשו גם הם להצטרף, וכך זכו גם סבתא וסבא לטייל עם הנכדים בזנזיבר.

הטיולים התלת דוריים המרגשים ביותר בעיניי הם טיולי שורשים, המשלבים ביקור בארץ או אפילו עיר הולדתם וילדותם של סבתא וסבא. משפחתי זכתה לטייל כך בפולין, לרגל בת המצווה של בתי, ויחד נסענו לטיול שורשים בקרקוב, בעקבות הסיפורים של תולדות המשפחה. מה רבה היתה התרגשותנו, להגיע אל בית ילדותה של אמי ברובע היהודי, או אל המסעדה בה התחתנו הורי אמי בכיכר השוק בקרקוב!

טיול משפחתי רב דורי
הוריי ובתי בפתח בית ילדותה של אמי בקרקוב

חן דודקביץ' מספרת, כי בחירת יעד טיולם לבודפשט נבעה מכך שזוהי ארץ המקור של אביה. ההיכרות של אביה עם האיזור, איפשרה לו לקחת פיקוד על הטיול, ולשלב בין הבילויים והאטרקציות גם סיפורי משפחה מהונגריה, שסיקרנו מאד את הילדים. כך למשל, דווקא בהרכב משפחתי זה, התאים לחן לשלב ביקור בבית הכנסת הגדול בבודפשט, ולהפתעתה הילדים התעניינו מאד ונהנו מסיפורי סבא וסבתא על ההיסטוריה שלהם בבודפשט.

טיול משפחתי רב דורי
בית הכנסת הגדול בבודפשט

צעד שלישי – תכנון המסלול

כעת הגענו אל השלב המהותי והחשוב ביותר – תכנון מסלול הטיול. טיול משפחתי בהרכב רב דורי דורש תכנון רב מימדי, אשר בו יש לקחת בחשבון את הרצונות של כל משתתפי הטיול, מגדול ועד קטן. תחומי העניין והעדפות הבילוי יכולים להיות שונים בין בני המשפחה, ובזמן שהדור הצעיר יעדיף אולי בעיקר אטרקציות כמו פארקי מים ושעשועים, הדור המבוגר יעדיף גם ביקור בארמונות, מוזיאונים ואתרים היסטוריים, והמתבגרים בכלל יחשקו בשופינג בקניונים… הטיפ החשוב ביותר הוא לתכנן מראש תוכנית טיול שתתאים למכנה המשותף של כלל המשתתפים, אך גם כוללת אפשרויות להתפצלות. ניתן להתפצל לשעות ספורות במהלך היום, כמו שעשינו בוינה, כשסבתא וסבא ביקרו בארמונות בעוד ההורים והנכדים בילו באקוואריום וגן חיות. ניתן גם להתפצל ליום שלם של טיול, כמו שעשינו בחבל זלצבורג כשטיילנו עם שתי מכוניות, ונפגשנו שוב אחר הצהריים במרחצאות חמים שכולנו אוהבים.

טיול משפחתי רב דורי
משפחתי נהנתה מבילוי משותף במרחצאות חמים באוסטריה

סיון רביבו מוסיפה, כי אם מתוכנן בטיול יום עם אטרקציה שפחות מתאימה לדור השלישי, כמו לונה פארק לילדים, היא בונה לסבתא וסבא תוכנית חלופית לאותו יום. הפיצול מאפשר מצד אחד להתחשב ברצונות של כולם, ומצד שני זה טוב מדי פעם להיפרד "ולהתאוורר" זה מזה.

שיקול חשוב נוסף בתכנון מסלול לטיול משפחתי רב דורי הוא נגישות האתרים ומרחקי הליכה. בטיול עם סבתא וסבא נדרש להתחשב בהם, ולוודא כי מסלולי הטיול הרגליים מתאימים ליכולתם. שבילים סלעיים או חלקלקים במסלולי טבע, או מדרגות רבות במסלול עירוני, עלולים להוות מכשול לדור המבוגר במשפחה, וגם לנכדים הפצפונים המטיילים בעגלה או ברגליהם הקטנות. לכן, בתכנון מסלולים לטיול רב דורי עליכם לבדוק מראש את נגישות האתרים (לדוגמא, האם יש מעלית?), לבחון אפשרות של הסעה (שאטל) או השכרת אמצעי תחבורה כמו קלאב-קאר, או לחלופין לתכנן מקומות לעצירה בדרך, כמו בתי קפה, בהם יוכלו לנוח בני המשפחה המתקשים במסלול, ולהמתין לשאר המטיילים.

צעד רביעי – סדר יום לכל המשפחה

אחד האתגרים העומדים בפני משפחה מורחבת המטיילת יחד הוא תכנון סדר יום המתאים לכל בני המשפחה. הבלוגרית שלומית לפיד מטיילת כמעט כל קיץ עם משפחתה, שהיא לא רק רב דורית אלא גם מורכבת מ"הילדים שלו והילדים שלה" והנכדים של כולם. בקיץ האחרון, לדוגמא, טיילו בגרמניה, משפחה של 30 איש בשבעה צימרים שונים! שלומית מדגישה כמה חשוב לאפשר גמישות ובילוי בנפרד בחופשה מרובת משתתפים וגילאים. תמיד יהיו את אלה שבשבע בבוקר כבר ערים שעתיים ומוכנים ליציאה, ואת אלה שאוהבים לשתות את הקפה של הבוקר בנחת, ואת אלה שאי אפשר לדבר איתם לפני 11 בבוקר (מי אמר ילדים בגיל ההתבגרות…). יש את אלה שאוהבים מסלולים ארוכים בטבע, ויש את אלה שאוהבים פארקי מים ויש את אלה שחייבים גן שעשועים. כדי לאפשר לכולם ליהנות מהחופשה כמו שמתאים להם, מחליטים על פעילויות שעושים יחד ומתי עושים אותן, קובעים ימים ושעות מדוייקים לארוחות משותפות, ובשאר הזמן מאפשרים לקבוצה להתפצל לפי תחומי עניין.

איריס סביניק קרסו מדגישה, כי חשוב להפנים שקצב הטיול בהרכב רב דורי יהיה איטי יותר, לקבל זאת בהבנה ואהבה ולהיות גמישים לשינויים, שהרי מה שבאמת חשוב הוא הבילוי יחד כמשפחה, ולא ההספק בטיול.

צעד חמישי – מי הבוס?

כשמשפחתנו מטיילת – זה קל: כולם כבר מתורגלים ש"אמא היא הבוס", מתכננת את המסלולים וקובעת את לוחות הזמנים, ולכן (כמעט) תמיד שומעים בקולי. אך מה עושים בטיול משפחתי מורחב, כשלטיול מצטרפים עוד מנהלים? איך מונעים ויכוחים?

תיאום ציפיות הוא המפתח להצלחה, גם בטיול משפחתי מורחב. בטיולים הרב דוריים שלנו, הבוס הגדול (אבא שלי) מעביר לי בשמחה את שרביט הובלת הטיול, וסומך עליי לאורך הדרך, למרות ניסיונו הרב בטיולים.

כמוני, גם מיכל מנור רגילה בדרך כלל להחליט על הכל בטיול, ובני משפחתה זורמים איתה. דווקא בטיולם הרב דורי, נתקלה מיכל בויכוחים קטנים על ניווט או לוח זמנים. ההמלצה של מיכל היא להגדיר ולחלק תפקידים מראש, כך שכולם יהיו רגועים ומרוצים. שילה ברון מדגישה גם היא, שחשוב להחליט על אחד שאחראי, ולסמוך עליו בארגון הטיול – ואז הכל זורם ללא בעיות.

לסיכום, תיאום ציפיות לפני היציאה לטיול יכול למנוע עימותים מראש (או לפחות להפחית אותם), ואם בכל זאת יש קצת "חיכוכים" – אל תשכחו, שהמטרה בסופו של דבר היא ליהנות מהביחד המשפחתי בחופשה המשותפת!

צעד שישי – אוכל, קדימה אוכל!

הבילוי במסעדות הוא חלק משמעותי ומהנה בטיול לחו"ל, לטעום ולחוות מאכלים וטעמים חדשים ומקומיים. בטיולינו עם סבתא וסבא, זאת היתה עבורם הזדמנות נהדרת להכיר לנכדים מאכלים אהובים מילדותם. כך, לדוגמא, נהנינו באוסטריה ממרק פריטטה כמו שאבי אכל בבית הוריו, ובפולין התענגנו על פירוגים מתוקים ומלוחים, שהיו זכורים לאמי מבית הוריה.

טיול משפחתי רב דורי
פירוגים מבית סבתא ומרק פריטטה מבית סבא

אולם, בהרכב משפחתי רחב, הבילוי במסעדה עלול להוות גם מכשול: לא תמיד קל למצוא מסעדה שתתאים לטעמם של כולם, או אפילו למצוא שולחן פנוי גדול מספיק להכיל את כולם…

שלומית לפיד מספרת כי בטיולם המשפחתי המורחב, שבו השתתפו 30 בני משפחה, הארוחות המשותפות היוו אתגר אמיתי. גם כשמזמינים מראש מקום במסעדה, לא תמיד המסעדה מסוגלת לספק כמות גדולה של מנות בו זמנית. באחת הארוחות המשותפות שלהם, המסעדה פשוט לא עמדה בעומס, באופן שגרם עגמת נפש רבה למשפחתם, לסועדים אחרים במקום ולצוות. ההמתנה הארוכה למנות, גרמה לארוחה להימשך שעתיים מייאשות, והילדים איבדו סבלנותם או נרדמו בכיסא (לפי הגיל…). הטיפ של שלומית להימנע ממצבים שכאלה, הוא לקבל את התפריט ולהזמין את המנות מראש (לפחות 24 שעות לפני הארוחה), בכדי לעזור למסעדה להיערך מראש. כשעשו זאת, הסועדים קיבלו את המנות ביחד, והארוחה התקדמה באופן זורם ומהנה.

בנוסף, בארוחות עם ילדים קטנים, עוזר מאוד אם למסעדה יש איזור שמאפשר להם לקום ולשחק כשהם מסיימים לאכול. נוחות הארוחה עם הילדים חשובה אף יותר מהאוכל עצמו. תמיד עדיפה מסעדה שבה המבוגרים יכולים לאכול בנחת ולהמשיך לשבת ולשוחח בכיף על כוס יין, גם אחרי שהילדים מיצו את הארוחה ויצאו לשחק בחוץ בביטחה.

צעד שביעי – ביחד ולחוד

"להתפצל" זו לא מילה גסה, וכפי שכבר ציינתי – בטיול רב דורי זה אפילו מומלץ לפעמים. כשמבלים יחד זמן ארוך, יכולים גם קצת להימאס אחד על השני, ולכן חשוב להקפיד לאורך הטיול על "מרחב נשימה" לכל אחד. אל תשכחו
שסבתא וסבא כבר קצת שכחו איך זה לגדל ילדים ביום-יום, ויכולים חלילה לגלות שהנכדים המתוקים שלהם לפעמים גם מעצבנים…

איריס סביניק קרסו מספרת על מקרה בו החליטו להתפצל בקרוז המשפחתי לנורבגיה. בשל תנאי מזג אוויר קשים, האוניה נאלצה להישאר במשך יומיים באותו נמל, במקום להמשיך ליעד הבא. סבתא וסבא יכלו להישאר לנוח באוניה וליהנות מאפשרויות הבילוי שבה, בעוד השאר יצאו קצת לטייל למרות מזג האוויר הבעייתי.
מיכל מנור ממליצה על התפצלות שיכולה לאפשר גם להורים להיות קצת לבד עם עצמם, בזמן שסבתא וסבא נשארים לזמן איכות עם הנכדים.

אם מחליטים להתפצל בטיול, חשוב להתארגן מראש עם טלפונים ניידים וחבילות תקשורת, שיאפשרו ליצור קשר במהלך היום ולתאם את המפגש הבא.

אז האם כדאי לצאת לטיול משפחתי רב דורי?

כמובן! כל הבלוגריות שראיינתי, ואני בתוכן, מסכימות כי הטיולים המשפחתיים המורחבים, בהרכב רב דורי, משמעותיים במיוחד ובעלי ערך רב לכולם.

איריס סביניק קרסו מציינת, כי עבור משפחתה הייחוד הוא קודם כל בבילוי המשותף עם כל המשפחה, הכולל זמן איכות של הנכדים, ההורים והסבים, אשר כה חסר בחיי היום יום. יעד הטיול המיוחד, הנופים והאתרים הם הבונוס לבילוי המשפחתי. גם שילה ברון אוהבת במיוחד בטיול רב דורי את האפשרות להיות כולם יחד, כשהנכדים נהנים עם סבתא וסבא.
סיון רביבו אוהבת את הגיבוש המשפחתי בטיולים המשותפים עם סבתא וסבא, ומוקירה להם תודה גם על העזרה שהעניקו עם הילדים כשהיו קטנים. חן דודקביץ' מוסיפה, כי הטיול איפשר לסבתא וסבא לחוות את הנכדים לכמה ימים באופן אחר, ולא רק כ"בייביסיטר", ללא הפרעה של חוגים, חברים ולוחות זמנים צפופים בשיגרה.

שלומית לפיד אוהבת בטיול המשפחתי המורחב את ההזדמנות לבלות זמן ממושך עם המשפחה, באווירה רגועה עם הרבה Fun. מיכל מנור מציינת לטובה בונוס נוסף בטיול רב דורי – ילדיה המתבגרים התנהגו למופת כאשר סבא שלהם היה בסביבה. וגם אנחנו, כמובן, חזרנו מטיולינו עם סבתא וסבא עמוסים בחוויות מרגשות, עם שפע סיפורים מצחיקים שנכנסו לפנתיאון המשפחתי, וחשק לטיולים משותפים נוספים בעתיד – ושרק נהיה בריאים!

טיול משפחתי רב דורי
חיבוק אוהב של סבתא ונכדה בטיולנו לאוסטריה

לסיום – מה עם המתנה?

אין ספק, שטיול משפחתי רב דורי הוא מתנה יקרת ערך לכל המשתתפים בו. כדי לסכם את הטיפים הטובים שהבאתי עבורכם בכתבה, בחרתי לאגד אותם עבורכם באריזת מתנה. שיהיה טיול משפחתי מהנה!

טיול משפחתי רב דורי

אורלי אופק

אורלי אופק

בלוגרית הטיולים "חלומות באופק" ומובילת קבוצת הפייסבוק חו"ל עם מתבגרים, מנהלת פרויקטים ואמא אוהבת לשלושה מתבגרים. מזה שנים רבות אני נהנית ליישם את כישורי התכנון והארגון שלי, בתחום האהוב עליי במיוחד- טיולים משפחתיים בחו"ל. הבלוג נולד מהתשוקה שלי לטיולים בעולם, ובו אני משתפת מסלולים והמלצות, ידע מעשי וטיפים מהשטח מניסיוני המצטבר, מתוך כוונה להוות השראה ולסייע למשפחות האוהבות לטייל יחד.

עקבו אחרינו והישארו מעודכנים​

תגובות

mood_bad
  • לא התקבלו עדיין תגובות.
  • chat
    הוספת תגובה