שש המלצות לתכנון חופשה מושלמת ביפן

 

יפן היא מדינה מרתקת שבה תוכלו לפגוש ערים מודרניות ותוססות לצד מקדשים, תרבות עשירה ואתרי נוף וטבע. מדובר במדינה גדולה שיש בה כל כך הרבה מה לראות ולכן, תכנון מראש יכול לעזור לכם להוזיל את עלויות הטיול ליפן ולחסוך זמן יקר, במיוחד לאלה שמתכננים טיול מוגבל בזמן.
אז קבלו שש המלצות שיעזרו לכם לתכנן טיול ליפן.

טיול ליפן

תכננו טיול ליפן באביב או בסתיו

ביפן אפשר לטייל כל השנה, לכל עונה יש את הקסם שלה. ישנם גם אירועים ופסטיבלים המתקיימים במקומות שונים ביפן לאורך כל השנה. אבל ההמלצה שלי היא- תכננו טיול ליפן באביב או בסתיו. בחודשים מרץ-אפריל פורחים עצי הדובדבן ביפן, מראה מרהיב המושך אליו תיירים רבים ויש לקחת זאת בחשבון בכל הקשור לעלויות הטיול והזמנת מקומות לינה. בחודשים ספטמבר-נובמבר מומלץ ונעים לטייל ביפן. מסוף אוקטובר ניתן להתרשם משלכת אדומה של עצי המייפל. תקופות החורף והקיץ הן תקופות קיצוניות יותר מבחינת מזג האוויר, והטיול הופך פחות נעים (אך לא בלתי אפשרי), במיוחד אם נוסעים עם ילדים. זמני פריחת הדובדבן וזמני שלכת, בכל איזור ביפן, מפורסמים באתר JAPAN GUIDE נכון לאותה השנה וכן ממוצע תאריכים של השנים האחרונות.

טיול ליפן

הזמינו טיסות שמשלבות בין מחיר לנוחות

נכון לעכשיו, אין טיסות ישירות מישראל ליפן. המשמעות היא שעליכם לטוס בטיסת "קונקשן". מה שיקבע את הבחירה שלכם בחברת תעופה כזו או אחרת הן טיסות שמשלבות בין מחיר לנוחות. פרמטרים של משך הטיסה, שעת הטיסה, משך זמן ההמתנה לטיסת המשך וכמובן המחיר הם השיקולים שצריכים להנחות אתכם. רק כדי לתת מושג כלשהו, משך זמן הנסיעה ליפן דרך אירופה או סיאול יכול להגיע (בקונקשן קצר) ל15-16 שעות. מי שלא אוהב טיסות ארוכות יכול לעשות עצירת ביניים ולהמשיך ביום המחרת. אפשר למצוא טיסות דרך מנועי חיפוש כלליים כמו SKYSCANNER או דרך פנייה ישירה לחברות התעופה, שלעיתים מציעות טיסות במחירים מפתיעים. בכל מקרה, מומלץ לבצע סקר שוק כי לפעמים יכולים להיות הבדלים משמעותיים במחיר. הזמנת כרטיס טיסה מראש יכולה לחסוך עלויות משמעותיות.

טיול ליפן

העדיפו שימוש בתחבורה ציבורית

יפן מרושתת היטב באמצעי תחבורה מגוונים בתוך הערים ומחוצה להן. בתוך הערים הגדולות כמו טוקיו, קיוטו ואוסקה לא כדאי להשתמש ברכב שכור. רשת הרכבות הפנימיות והאוטובוסים יעילה וזולה מאוד, ותביא אתכם ממקום למקום בקלות רבה. בטוקיו ובאוסקה רשת רכבות המטרו היא אמצעי התחבורה המרכזי ואילו בקיוטו התנועה בעיר מתבצעת בעיקר באמצעות אוטובוסים. בערים הגדולות ניתן לקנות פס לנסיעה יומית או מעין "כרטיס חכם" נטען מראש המשמש למכלול הנסיעות בעיר. pasmo או suica –  אין הבדל ביניהם, ניתנים לקנייה בתחנות מטרו או בתחנות של רשת הרכבות שנקראת JR. זו רשת הרכבות הבינעירוניות העיקרית ביפן, אך מפעילה קווי רכבת בתוך הערים וגם קווי אוטובוס מסויימים. הכרטיסים הנטענים אינם מקנים הנחות, רק חוסכים את הצורך להסתובב עם כסף מזומן.

הנסיעות הבינעירוניות הן יקרות ומדובר בסעיף ההוצאה המרכזי במסגרת טיול ליפן. כאמור, רשת הרכבות המרכזית שמפעילה מערך של רכבות בין הערים היא רכבות JR. כדי לחסוך בעלויות, כדאי לבדוק מראש אחרי שכבר גיבשתם את מסלול הטיול והבנתם לאן ברצונכם לנסוע, את האפשרות לרכוש JR PASS. מדובר בכרטיס אישי שאינו ניתן להעברה וזמין רק למטיילים ביפן. ניתן לרכוש אותו דרך סוכנויות שונות מחוץ ליפן כדוגמת אתר JAPAN RAIL PASS. מדובר בכרטיס שמקנה נסיעה חופשית כמעט בכל אמצעי התחבורה ששיכים לחברת JR. הכרטיס מאפשר שימוש חופשי של 7 או 14 או 21 ימים רצופים. התשלום נקבע לפי משך השימוש. לא תמיד משתלם לרכוש את ה-JR PASS,  הכדאיות תלויה במספר הנסיעות הבינעירוניות ובמרחק בין המקומות. ההחלטה בעניין צריכה להתקבל לפי חישוב עלות הנסיעות אל מול עלות קניית ה-PASS. כדי לבדוק את עלות הנסיעות מומלץ להיכנס לאפליקציה שנקראת HYPERDIA, מכניסים את היעדים השונים ומקבלים את תחשיב הנסיעות.

ישנם מטיילים ששוכרים רכב. חשוב לציין כי הנהיגה ביפן בצד שמאל (בשונה מישראל) ובכל מקרה מרחקי הנסיעה גדולים.

טיול ליפן

בחרו מראש את יעדי הביקור ואופי הטיול ליפן

יפן גדולה. כבר אמרנו? אם תסעו לפרק זמן של שבועיים-שלושה תוכלו לראות חלק קטן ממנה אבל גם לקבל טעימה משמעותית. למי שמבקר ביפן בפעם הראשונה מומלץ למקד את הטיול באי המרכזי שנקרא הונשו. שתי הערים המרכזיות באי הן טוקיו וקיוטו. סביב הערים המרכזיות יש לתפור את מסלול הטיול. בדרך כלל, מקדישים לטוקיו כארבעה-חמישה ימי טיול ולקיוטו שלושה-ארבעה ימים. מעבר לכך, בוחרים ביעדים נוספים הנמצאים בין שתי הערים הללו. קביעת המסלול מושפעת מיעדי הביקור ואופי הטיול. יפן מציעה אתרי טבע, מסלולי הליכה וגם ערים קטנות וכפרים מסורתיים דרכם ניתן להתחבר לעברה. במה בדיוק תבחרו? תלוי בהעדפות האישיות של כל אחד. אתרים מרכזיים נוספים שאותם אפשר לציין הם  קמקורה והאקונה שנמצאים בסביבת טוקיו. טאקימה וקאנאזווה שנמצאות במערב, ואוסאקה ונארה שנמצאות בסביבות קיוטו. כדי לחסוך בעלויות תחבורה ציבורית בנסיעות וגם בזמן, עדיף לעשות מסלול שמתחיל בטוקיו ומסתיים בקיוטו (אפשר לנחות בטוקיו ולהמריא מאוסקה או להיפך). זה עשוי לייקר מעט את כרטיס הטיסה אבל לייתר את הצורך ב-JR PASS. יש שני שדות תעופה סמוכים לטוקיו- NARITA, HANEDA ושדה התעופה הסמוך לאוסאקה נקרא KANSAI.

טיול ליפן

מקמו את המלון בסמוך לאמצעי תחבורה

אפשרויות הלינה ביפן מגוונות ופונות לכל כיס. ניתן למצוא מלונות סטנדרטיים, בתי הארחה מסורתיים המכונים ריוקאנים, הוסטלים ואפילו מלונות "קפסולה" (תאים אישיים ללינה). עלויות הלינה בטוקיו וקיוטו הן גבוהות יחסית, אבל ההיצע גבוה ואפשר למצוא לינה התואמת לכל תקציב. בכל מקרה, באיזה סוג של מלון שלא תבחרו, מקמו את המלון בסמוך לאמצעי תחבורה שיקל עליכם את התנועה לעיר וממנה. יש מלונות הממוקמים בתחנות הרכבת הגדולות. חלופה כזו, מקלה על ההתניידות. יש גם ערך רב להתאחסן במרכז העניינים של העיר ובלבד שתהיה נגישות לתחנת מטרו או לקו אוטובוס.  בכל טיול ליפן מומלץ להתאחסן לפחות פעם אחת בבית הארחה מסורתי (ריוקאן) ולשלב ארוחת ערב במקום. מדובר בהוצאה שעולה יותר מלינה במלון סטנדרטי אבל זו חוויה מומלצת, שונה ומיוחדת. את כל מגוון המלונות ניתן למצוא באתרי חיפוש מלונות ידועים כדוגמת BOOKING.

טיול ליפן

הצטיידו בכרטיס סים מהארץ

יש הרבה אפשרויות לשמור על קשר מיפן ואליה. מה שאתם הכי זקוקים לו זה WIFI. זה יאפשר לכם לא רק לנהל שיחות באמצעות הוואטסאפ ולחסוך בכסף, אלא גם להשתמש באפליקציות שיעשו את הטיול שלכם לנוח יותר. שלוש האפליקציות החיוניות הן GOOGLE MAPS שיאפשר לכם ניווט בין יעדים בתוך הערים הגדולות, HYPERDIA לתכנון הנסיעות הבינעירוניות ואפליקצית רשת הרכבות בטוקיו TOKYO METRO.  כדי להסתדר בטיול ליפן, הצטיידו בכרטיס סים מהארץ (דרך 019– שיש לה עמדה בנמל התעופה בן גוריון). לחילופין, ניתן לרכוש כרטיס סים ביפן או להצטייד במכשיר ראוטר נייד שאותו יש להזמין מראש דרך אחת החברות המוכרות את כרטיס ה-JR PASS.

טיול ליפן

לסיכום, יפן היא יעד טיול מקסים ומיוחד, וניתן לבלות בה זמן רב מבלי למצות אותה עד הסוף. זה נכון, תכנון טיול ליפן מצריך עבודה, אבל הופך את החופשה להרבה יותר "זורמת", מהנה וגם לכזו שתחסוך לכם זמן ועלויות.

טיפ אחרון? הכינו את המזוודות…

אורית מצא

אורית מצא

בשנים האחרונות הגשמתי חלום ישן, פתחתי את בלוג "היפנית הקטנה" שבו אני משתפת באהבתי לתרבות היפנית. אני מנסה להעביר בבלוג חוויות אישיות מהביקורים במדינה המקסימה הזו וגם תובנות מלימודי בנושא. אני חושבת שמסעות ומפגשים עם תרבות, היסטוריה, מנהגים של האחר, השונה מגלים לנו משהו על העולם בו אנו חיים אבל גם ובעיקר על עצמנו.

עקבו אחרינו והישארו מעודכנים​

יש לכם רעיון למאמר למגזין? רוצים לשתף מידע עם הקוראים ולהיות חלק מצוות הכותבים של מגזין gistip? צרו עמנו קשר.

תגובות

mood_bad
  • לא התקבלו עדיין תגובות.
  • chat
    הוספת תגובה